Młodzi inżynierowie: zielonogórzanin Łukasz Mik

10 lat po studiach, a już bogate doświadczenie zawodowe i cv z pracą w kilku przedsiębiorstwach inżynieryjnych – Łukasz Mik absolwent inżynierii środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego na wydziale budownictwa, architektury i inżynierii środowiska otwiera serię tekstów LOIIB NEWS – Młodzi inżynierowie.

Mgr inż. Łukasz Mik jest specjalistą w dziedzinie inżynierii środowiska po UZ – studia ukończył w 2015 roku, ale to również technik elektronik – absolwent Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze (rocznik 2008). Ma też dyplom technika BHP – w 2009 ukończył naukę w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Zielonej Górze – oraz tytuł MBA.

Tuż po studiach pracował w Eiffage Polska, spółce specjalizującej się w kompleksowym budownictwie obiektów kubaturowych. Jako inżynier budowy branży sanitarnej realizował we Wrocławiu trzy budynki mieszkalne w łącznej liczbie około 180 lokali. Z kolei w spółce Rugia przez ponad dwa lat (2017-2019) działał na stanowisku koordynatora projektu – był kierownikiem projektu w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją i generalnym wykonawstwem stacji gazowych pierwszego i drugiego stopnia dla spółek Gaz-System oraz PSG. Następne miejsce pracy pana Łukasza to firma TKS – przez ponad dwa lata kierował robotami sanitarnymi na budowie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Zakres jego zadań obejmował wykonanie instalacji wewnętrznych: wody użytkowej, kanalizacyjnej, instalacji ppoż., centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego, wody lodowej, wentylacji oraz klimatyzacji. Aktualnie działa w spółce AARSLEFF – od kwietnia 2021 jako kierownik budowy, a od października 2024 jako kierownik projektu.

Właśnie za kontrakt realizowany przez Aarsleff – międzynarodową firmę z duńskim rodowodem zatrudniającą w całej Europie około 9 tysięcy pracowników – inż. Mik otrzymał wyróżnienie w konkursie organizowanym przez LOIIB – Lubuski Inżynier Roku 2023. Działał jako kierownik robót oraz p.o. kierownika budowy przy renowacja kanalizacji na terenie aglomeracji Zielona Góra. Były to prace w ramach projektu Gospodarka ściekowa na terenie aglomeracji Zielona Góra (etap V) dla spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacje Sp. z o.o.

Kontrakt został wykonany w terminie – prace trwały 18 miesięcy i zakończyły się w czerwcu 2022 roku. Ich wartość brutto wynosiła blisko 23 mln zł. Inwestycja miała dziewięć etapów realizacji, była podzielona na poszczególne ulice na terenie Zielonej Góry. Renowacja obejmowała ponad 4200 metrów kanałów kanalizacji ogólnospławnej, 100 studni i komór kanalizacyjnych oraz blisko 200 przyłączy kanalizacyjnych. W ramach zadania wykonano renowację kanałów m.in. w ulicach Morelowej, Dekoracyjnej, Bema i Dworcowej, Zachodniej, Kralijevskiej, Zawackiego, Zacisze, rejonu placu Powstańców Wielkopolskich, Reja, alei Wojska Polskiego i Młyńskiej.

Renowacja kanałów polegała na poprawieniu ich właściwości przez ułożenie rękawa termoutwardzalnego, filcowego, nasączonego żywicą poliestrową. – Na początku wybrany odcinek kanału został sfilmowany od środka. Uzyskany materiał został przeanalizowany – w ten sposób uzyskaliśmy informacje o lokalizacji wszystkich przyłączy. W dalszej kolejności kanał został wyczyszczony za pomocą mechanicznie wprowadzanej dyszy z silnym strumieniem wody, także ręcznie przez skucie elementów przeszkadzających we wprowadzaniu i ułożeniu rękawa – przedstawia sytuację z realizowanej budowy inż. Łukasz Mik.

Do prowadzenia prac niezbędne były odcinkowe wyłączenia kanałów, co wymagało przeprowadzenia bajpasów w miejskim terenie, także przy użyciu specjalnych estakad nad ulicami, dla umożliwienia normalnego funkcjonowania sieci, bez ograniczania ruchu samochodowego. Co ciekawe, rękaw podczas transportu musiał być magazynowany w lodzie, inaczej doszłoby do samoutwardzenia czyli zniszczenia materiału.

Sam proces wprowadzania rękawa na odcinku nieco ponad 100 metrów zajmuje około 12 godzin, z kolei utwardzenie takiego odcinka – wygrzewanie i chłodzenie – to praca ciągła na trzy do czterech dni. Co istotne, inwestycja nie wymaga prac ziemnych, jest bezwykopowa. 

Warto dodać na koniec, że pan Łukasz posiada uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń. Zdobył je stosunkowo szybko, bo w wieku 29 lat – w 2017 roku.

Młodzi inżynierowie na portalu LOIIB INFO to kontynuacja serii tekstów przygotowywanych w latach 2016-2019 do papierowego wydania Biuletynu LOIIB. Wtedy w cyklu wzięli udział: Patryk Mielcarek, Oktawian Tarkwian, Emilia Dowlaszewicz, Karolina Ciesielka, Krzysztof Goliczewski, Paula Kszczot, Krzysztof Gregor, Wojciech Poręba, Ewa Matuszak, Paweł Szmyt, Rafał Kołodziejczyk oraz Michał Kołodziejczyk, Piotr Matczak, Patrycja Hupałowska.