Znane są już szczegóły związane z organizacją jednego z najważniejszych zadań Rady Młodych działającej przy Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa, czyli ogólnopolskiego Forum Młodych Inżynierów. Celem Konferencji jest stworzenie platformy wymiany myśli i doświadczeń dla młodych inżynierów, którzy zarówno na początku, jak i w trakcie swojej kariery przyczyniają się do kształtowania rynku budownictwa w Polsce i za granicą. Jest to przestrzeń dedykowana osobom, które poprzez swoją innowacyjność i energię mają szansę zmieniać oblicze branży, w szczególności w kontekście wprowadzania nowych technologii oraz zrównoważonego rozwoju. Wiodącymi tematami na pierwszym organizowanym stricte dla młodych inżynierów forum będą nowoczesne technologie w budownictwie i ochrona przeciwpowodziowa. Ta inicjatywa daje możliwości tworzenia sieci kontaktów między inżynierami różnych specjalności aktywnie działających na rynku budowlanym, co w połączeniu z promocją nowoczesnych rozwiązań i technologii wspiera realizację nowych wyzwań, które stoją przed inżynierami przyszłości.
Jeżeli jesteś młodym inżynierem i pasjonatem innowacyjnych rozwiązań w budownictwie to warto zapisać w kalendarzu datę 23-24 maja 2025, gdyż to właśnie wtedy w Aparthotel Termy Uniejów odbędzie się Forum Młodych Inżynierów. Szczegóły dotyczące prelekcji oraz prelegentów będą systematycznie przekazywane przez Radę Młodych w social mediach. Warto je śledzić, bo tematy są bardzo interesujące, a zakres tematyczny dopasowany do aktualnych problemów i trendów, nakierowany na nieoczywiste i innowacyjne rozwiązania inżynierskich problemów. Tam też będą przekazywane informacje dotyczące zapisów, terminów i szczegółów organizacyjnych. Liczba miejsc jest ograniczona, a wydarzenie już wzbudza duże zainteresowanie dlatego jeżeli chcesz wiedzieć więcej i być na bieżąco ze wszystkimi informacjami odwiedź profile:
- Facebook: Rada Młodych PIIB
- Instagram: @rada.mlodych.piib
Forum Młodych Inżynierów to wyjątkowa okazja, by wysłuchać prelekcji specjalistów i praktyków z branży budowlanej i inżynieryjnej, poznać aktualnie realizowane i projektowane rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, wziąć udział w inspirujących dyskusjach i warsztatach oraz nawiązać cenne kontakty zawodowe. W ciągłej presji terminów, reżimów technologicznych i kalkulacji kosztów na budowach trudno odnaleźć czas i przestrzeń na swobodne nawiązywanie nowych znajomości, które owocowały by wymianą doświadczeń na szczeblu zawodowym, stąd pomysł utworzenia wydarzenia, które na długi czas wpisze się w kalendarze jako przestrzeń, gdzie energia spotyka się z zaangażowaniem.


Członkowie Rady Młodych podczas posiedzenia w siedzibie PIIB
Fot. 1 Wioleta Alenowicz
Za organizacją tego wyjątkowego wydarzenia stoi Rada Młodych działająca przy Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa. To dynamiczna grupa, która ma na celu wspieranie młodych inżynierów w ich zawodowej drodze i aktywne angażowanie ich w prace Izby. Rada Młodych jest odpowiedzią na potrzeby młodszych członków samorządu, którzy chcą wnieść świeże spojrzenie i energię w rozwój naszej branży. Jednocześnie Rada stawia sobie za cel łączenie pokoleń inżynierów, wykorzystując zarówno świeżą perspektywę młodych, jak i doświadczenie starszych kolegów, by wspólnie budować silniejsze fundamenty dla przyszłości inżynierii. W skład Rady Młodych wchodzą reprezentanci izb okręgowych, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Ten organ opiniodawczo-doradczy działający przy PIIB rozpoczął swoją działalność w lutym 2024 roku. W okresie ubiegłego roku Rada Młodych odbyła 7 posiedzeń, w tym 2 stacjonarnie w siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Podczas pierwszego posiedzenia wybrany został Przewodniczący – Wojciech Poręba oraz wiceprzewodniczący – Katarzyna Frankiewicz oraz Radosław Cichocki, Sekretarzem została Wioleta Alenowicz z Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Przedstawione zostały cele jakie przyświecały powstaniu Rady Młodych:
- Zorganizowanie Forum Młodych Inżynierów – organizacja form współpracy i wymiany informacji pomiędzy młodymi inżynierami budownictwa.
- Rozwinięcie działań w social mediach – wypracowywanie propozycji form przekazu informacji zmierzających do budowania pozytywnego wizerunku współczesnego inżyniera budownictwa.
Działania Rady Młodych pokazują, że działanie na rzecz rozwoju samorządu zawodowego nie jest jedynie domeną najstarszych działaczy, ale jest także istotne dla każdego członka izby zawodowej bez względu na wiek. Przedmiotem prac Rady są kwestie przedstawione do zaopiniowania przez Krajową Radę, a w szczególności:
- kreowanie propozycji działań skierowanych do młodych członków izby
- określanie formy komunikacji z kołami naukowymi wyższych uczelni oraz szkołami średnimi
- proponowanie tematów szkoleń ogólnopolskich
- organizacja form współpracy i wymiany informacji pomiędzy młodymi inżynierami budownictwa
- wypracowywanie propozycji form przekazu informacji zmierzających do budowania pozytywnego wizerunku współczesnego inżyniera budownictwa.
W ramach swojego funkcjonowania Rady Młodych, jej członkowie podzielili się na zespoły, które są ukierunkowane na konkretne działania:
- zespół ds. social mediów
- zespół ds. promocji wśród młodych
- zespół ds. organizacji ogólnopolskiego Forum Młodych Inżynierów
- zespół ds. zmian w przepisach prawa.
Poszczególne zespoły realizują swoje zadania tam, gdzie głos młodego inżyniera pokazuje inną perspektywę. Zespół ds. zmian w przepisach prawa analizował akty prawne i przekazywał swoje rekomendacje w ramach współpracy z Komisją ds. zmian przepisów prawa. Główne prace zespołu skupiły się nad brzmieniem przepisów nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w ramach konsultacji publicznych prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Jedną z inicjatyw zespołu ds. social mediów była akcja zorganizowana z okazji Dnia Budowlanych – „Pokaż się inżynierze, nie tylko w gajerze”. W ramach tego wydarzenia inżynierowie mogli dzielić się swoimi pasjami i pracą poprzez zdjęcia i filmy, gdyż inżynierowie to nie tylko specjaliści w garniturach, ale także ludzie z różnorodnymi zainteresowaniami, którzy poza pracą rozwijają swoje pasje.
W grudniu 2024 roku członkowie Rady Młodych wzięli udział w kampanii „To My budujemy Twój świat” organizowanej prze PIIB i mającej na celu odświeżenie wizerunku inżyniera, gdzie m.in. podzielili się swoimi historiami. Przybliżenie różnorodność tej profesji w zależności od skali projektów, przez specjalizacje, aż po indywidualne podejścia do pracy przybliża codzienne życie inżynierów osobą spoza branży. Historie inżynierów, którzy wybrali tę ścieżkę zawodową, są dowodem na to, jak wiele możliwości daje budownictwo i jak różnorodne są drogi, które prowadzą do tego zawodu.
W nadchodzącym roku Rada Młodych Inżynierów PIIB planuje kontynuować realizację dotychczasowych inicjatyw oraz skoncentrować się na nowych wyzwaniach, które przyczynią się do dalszego rozwoju środowiska młodych inżynierów.
Autor tekstu: Wioleta Alenowicz

Członkowie Rady Młodych dzielą się swoją historią zawodową w ramach akcji „To my budujemy Twój świat”
Fot. 2 Materiały PIIB