PKP PLK: projekt łącznicy w Kostrzynie w realizacji

PLK podpisały umowę na opracowanie projektu nowej łącznicy kolejowej w Kostrzynie – wartość dokumentacji: ponad 8 mln zł.

Nowy odcinek usprawni przejazdy pociągów w stronę z Poznania przez Gorzów do Szczecina – a w dalszej perspektywie – zapewni lepsze przejazdy w całym regionie. Dokumentacja, która wskaże optymalne rozwiązania dla przyszłych prac, w przypadku zapewnienia finansowania, pozwoli na realizację inwestycji do 2035 roku.

Nowa łącznica w Kostrzynie nad Odrą to nowy, jednotorowy i zelektryfikowany, odcinek linii kolejowej o długości około 860 m, który powstanie w rejonie ul. Gorzyńskiej. Połączy trasę Wrocław – Szczecin (linia kolejowa nr 273) i Tczew – Kostrzyn (linia kolejowa nr 203). W ramach inwestycji ma być przebudowany peron nr 5 w Kostrzynie (jedna z dwóch dolnych platform), zmodernizowane urządzenia systemu sterowania ruchem kolejowym na stacji, a także wybudowany dodatkowy przystanek w sąsiedztwie Nowego Szpitala (okolice ul. Jana Pawła II, Narutowicza i Cmentarnej), o roboczej nazwie Kostrzyn Północny. W ten sposób poprawi się komfort podróży, zwiększy dostęp do kolei oraz usprawni przejazdy pociągów jadących z Gorzowa w stronę Szczecina, które pojadą bez dodatkowych manewrów w Kostrzynie – odłączania lokomotywy i ponownego podłączania jej z drugiej strony.

PKP PLK zakłada, że opracowywana dokumentacja określi optymalne warianty i wskaże najkorzystniejsze rozwiązania dla planowanej inwestycji. Jednocześnie przygotuje rozszerzoną koncepcję prac, która uwzględni budowę drugiej, zelektryfikowanej łącznicy w rejonie Chyrzyna, między pierwszą łącznicą a linią Wrocław – Szczecin (linia kolejowa 273). Pozwoliłoby to na przejazdy pociągów między Gorzowem a Zieloną Górą bez zmiany czoła pociągu. Dodatkowy zakres obejmuje także projekt budowy bezkolizyjnego skrzyżowania, które docelowo zastąpiłoby istniejące przejazdy kolejowo-drogowe w ciągu dróg krajowych nr 22 i nr 31 (ul. Sikorskiego), a także budowę przystanku Kostrzyn Zachodni (w rejonie ul. Przyfortecznej). Rozszerzony zakres dokumentacji, bardziej szczegółowy niż koncepcja, inwestor ujął w ramach prawa opcji – będzie realizowany w przypadku zapewnienia finansowania i nawiązania współpracy z samorządami lub podmiotami zainteresowanymi dodatkowymi rozwiązaniami.

Dokumentację projektową dla „Budowy łącznicy w Kostrzynie nad Odrą (pomiędzy liniami nr 203 i 273)”, za ponad 8 mln zł (netto), przygotuje Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. Opracowanie – przy zapewnieniu finansowania – umożliwi realizację prac budowlanych w okresie 2030-2035 r. W trakcie prac nad projektem wykonawca weźmie pod uwagę koordynację z projektem GDDKiA nowej obwodnicy DK31, warunki gruntowe oraz tereny objęte ochroną środowiska w miejscu planowanej inwestycji, przewidywanej na obszarze pomiędzy Wartą a Odrą.

Budowa łącznicy kolejowej w Kostrzynie to inwestycja, która połączy Szczecin, Gorzów, Poznań i Zieloną Górę, scalając sukcesywnie postępujące prace w ramach „Nadodrzanki”, przebudowę ciągu kolejowego Gorzów – Skwierzyna – Międzychód – Szamotuły – Poznań, realizowanego w ramach dwóch projektów z rządowego programu „Kolej Plus” (w województwach lubuskim i wielkopolskim) oraz planowaną budowę Magistrali Zachodniej – „kolejowej S3” dla regionu, która podobnie jak drogowa „eska”, będzie przebiegać przez Skwierzynę, Międzyrzecz, Świebodzin i Sulechów.